Mulig konflikt - sådan påvirker strejken/lockouten dig

Sådan påvirker strejken/lockouten dig

Hvad sker der med dig og din løn, hvis der kommer strejke eller lockout – og kan du fx stadig tage på ferie? Misforståelserne er mange, men svarene får du lige her.


De offentligt ansattes fagforeninger har udsendt et varsel om strejke over hele landet, og både stat, regioner og kommuner har meldt ud, at de svarer igen med en omfattende lockout. 

Det betyder, at der er risiko for, at ansatte i den offentlige sektor vil blive lockoutet fra den 10. april, men meldingen gælder ikke medlemmer af Frie Funktionærer, forklarer jurist Anette Damgaard Nielsen:
- Vores medlemmer kan ikke lockoutes, fordi Frie Funktionærer ikke er part i nogen overenskomst, og konflikten omfatter kun dem, der er medlem af en organisation, som tegner overenskomster, siger hun.

Det gælder også, når en strejke er lovlig, fordi overenskomsten er opsagt og til genforhandling.

Fuld løn også ved lockout

Opstår en strejke eller lockout, der omfatter kollegaerne, skal man som medlem af Frie Funktionærer derfor stadig stille sin arbejdskraft til rådighed og har så til gengæld ret til fuld løn.
- Det har du ret til, uanset om du er på job, bliver sendt hjem af chefen mod din vilje eller bliver mødt af en fysisk blokade, så du ikke kan komme ind på arbejdspladsen. Så længe du stiller din arbejdskraft til rådighed, har du ret til løn, forklarer Anette Damgaard Nielsen.

Hun understreger, at det er vigtigt, du skriftligt meddeler chefen, at du står til rådighed og gerne vil udføre dit arbejde. Så er det op til ham eller hende at tage stilling til, hvordan du skal forholde dig – og den udmelding bør du også sørge for at få på skrift.

Stadig ret til ferie

Som medlem af Frie Funktionærer vil du sædvanligvis også fortsat have ret til at afholde din planlagte ferie, selvom arbejdspladsen bliver ramt af strejke eller lockout.
- I og med at vores medlemmer slet ikke er omfattet af konflikten og derfor skal passe deres arbejde, som de plejer, så har de som udgangspunkt også ret til at afholde allerede planlagt ferie, siger Anette Damgaard Nielsen.

Kontakt os

Men er du i tvivl, eller opstår der problemer, skal du kontakte Frie Funktionærers juridiske afdeling. De kan hjælpe dig, fx hvis arbejdsgiveren mod reglerne tilbageholder lønnen, og den juridiske hjælp gælder også ny-indmeldte medlemmer. 

Mere info:

Oprettet: 09-03-2018